| MOQ: | 500g, 1kg or 25kg for sample, 1000kg for commercial order |
| Standard Packaging: | Net Weight 25kg or 200kg/package |
| Delivery Period: | In 3 working days |
| Payment Method: | T/T,LC,OA |
| Supply Capacity: | 3000 Tons/month |
| Name | Alias | Raw Material | Main Nutritional Components |
|---|---|---|---|
| Glutaminess transaminase | Transglutaminase | TG 0.5% - 1%, Protein 99% - 99.5% | Glutaminess transaminase, protein |
| Effect | Storage Method | ||
| Improves functional properties of various proteins, catalyzes inter- (or intra-) acyl transfer reactions between proteins | Store in airtight conditions below 10°C to prevent moisture absorption and prolonged air contact. When applying, disperse and stir the enzyme thoroughly in the system. | ||
| Property | Specification |
|---|---|
| Enzyme Type | Enzymatic protein |
| Source | Microbial (bacterial or fungal) |
| Activity | 1000 - 2000 units/g |
| Optimal pH | 6.0 - 7.0 |
| Optimal Temperature | 30 - 60 °C |
| Storage Condition | Cool, dry place away from moisture |
| Shelf Life | 1-2 years when stored properly |